Adventista identitásról szóló konferencia az Andrews egyetemen

Ante Jeroncic, az Andrews Egyetem Hetednapi Adventista Teológiai Szemináriumának etika és teológia professzora előadást tart az adventista identitásról szóló konferencián. [Fotó: Darren Heslop]

 

2022. október 15-19-e között a Berrien springs-i Andrews Egyetem (AU) – egy hetednapi adventista intézmény az Egyesült Államokbeli Michiganben – konferenciát rendezett „A maradék: Adventista identitás a történelemben és a teológiában” címmel. Az eseményen több mint 30 tudós vett részt, és folytatott interdiszciplináris párbeszédet az adventista identitásról. A konferenciát a Levéltári, Statisztikai és Kutatási Hivatal (ASTR) szponzorálta a Bibliai Kutatóintézettel (BRI), az Ellen G. White Hagyatékkal és az Andrews Egyetem Hetednapi Adventista Teológiai Szemináriumának Egyháztörténeti Tanszékével együttműködve.

David Trim, az ASTR igazgatója és a konferencia társszervezője megjegyezte: „Az adventista identitásról szóló beszélgetések mindig fontosak lesznek, mert a keresztény egyházak körében megfigyelhető tendencia azt mutatja, hogy a fokozatos »missziós sodródás« következtében a felekezetek elveszítik eredeti céljukat és szenvedélyüket. Az adventista identitásról szóló konferencia most különösen azért fontos, mert az egyház gyorsan növekszik a világ bizonyos részein. A gyors növekedéssel együtt jár az identitás változásának veszélye is. Lényeges, hogy beszéljünk arról, mi tesz minket megkülönböztethetően hetednapi adventistává, majd megosszuk ezt a világegyházzal”.

John W. Reeve, az AU egyháztörténeti docense elmondta, hogy ezt a konferenciát már körülbelül négy éve tervezik. „Míg a tervezőcsoport kidolgozta a célokat és a struktúrát, valamint megfogalmazta, hogy mit is akarunk tenni, mi a múltunk és a jelenünk megértésére összpontosítottunk, egy jobb jövő érdekében” – mondta.

Az elkötelezett tervezőbizottság erőfeszítései révén számos, az adventista identitással kapcsolatos interdiszciplináris téma került a fókuszba. A bizottság ezután felkereste az adventizmus kiemelkedő hangjait, hogy felkérje őket kutatási előadások bemutatására és megvitatására. Annak érdekében, hogy a tudósok széles köre szóhoz jusson, nyílt felhívást is tettek közzé minden témában. Reeve elmondta: „Azt akartuk, hogy ne csak észak-amerikai akadémikusok vegyenek részt, bár ez már így is egy sokszínű csoport. Új és friss tudósokat is be akartunk vonni a világ minden tájáról.” A konferencia keretein belül az előadók egynegyede erre a felhívásra érkezett, ami lehetővé tette a fórum változatosságát, átgondoltságát.

A konferencia összesen 10 szekcióból állt. A tudósok minden egyes szekcióban a több mint 1500 fős, személyesen és élőben közvetített közönség előtt osztották meg kutatásukat. Két szekció alapozó jellegű volt, az identitás és a világnézetek elméleteivel foglalkozott; egy történelmi hátteret nyújtott; az utolsó hét szekció pedig olyan témákat állított a középpontba, amelyek meghatározóak az adventisták számára, beleértve az eszkatológiát, az egészséges életmódot, a missziót, az oktatást és a szombatot. Az előadások során a tudományágak széles skálája képviseltette magát, mint például a történelem, a bibliai teológia, a történeti teológia, a filozófia és a szociológia.

Cheryl Doss, a Hetednapi Adventisták Generál Konferenciája Világmissziós Intézetének nyugalmazott igazgatója és az Andrews Egyetem missziós tanulmányok és vallási nevelés docense az egyik fő szekció levezető elnöke volt. „Megtudtuk, hogy a hitünk és életmódunk iránti elkötelezettségben jelentős mértékű koherencia van, bár az, hogy ez hogyan valósul meg, világszerte eltérő lehet” – mondta Doss. „Egyesít bennünket az a vágyunk, hogy a bibliai elvek szerint éljünk, mindeközben pedig meg kell küzdenünk a különböző szociokulturális környezeteinkben felmerülő kérdésekkel.”

Trim számára, aki a konferencia 30 fő előadásának összefoglalóját mutatta be, megdöbbentő volt az adventista tanok egységes volta, beleértve Krisztus központi szerepét, a nagy küzdelmet, a szentély és a maradék tanát. A konferencia során elhangzott előadások egy sor olyan közös hitet, gyakorlatot és történetet emeltek ki, amelyek továbbra is központi szerepet játszanak az adventizmusban. Trim különös értéket talált a történetmesélés központi szerepében, mint a közös identitás kialakításának módjában. „A történetek, amelyeket az adventista múltunkról mesélünk, olyan erővel bírnak, amely összeköt és inspirál bennünket” – mondta.

A konferenciára reflektálva Reeve elmondta, milyen értékesnek találta azt a beszélgetést, amely Krisztus központi szerepéről szólt az adventista hitelvekben. „Ez része keresztény identitásunknak a nagyobb egyházban – Isten világszéles, egyetemes egyházában – de minden egyes megkülönböztető tanításunknak is” – mondta Reeve. „Jézus Krisztus a középpont.” A misszió szerepéről is elmélkedett, hangsúlyozva: „Adventista identitásunk lényege a misszió – hogyan cselekszünk, mit és kinek mondunk a mi Istenünkről, és arról, amit tett értünk. Valójában a lényeg az, hogy Jézusra vagyunk utalva üdvösségünk és a jövőnk tekintetében. Ez Jézus üzenete, amelyet el kell juttatnunk a világhoz.”

Az adventista identitás jelentőségét megerősítve Doss hozzátette, hogy az egyháznak „rendszeresen újra kell értékelnie, mi változik kollektív identitásunkban, és mi marad ugyanaz”. Az idő múlásával és a társadalom változásával, a kollektív identitásunkról folytatott mély párbeszédek segíthetnek önértelmezésünk alakításában és irányíthatják az egyházat abban, hogy bölcs döntéseket hozzon küldetésünkkel kapcsolatban. Ilyen folyamatos párbeszédre van szükségünk a 21. században.

Felismerve ezt a szükségletet, a csapat terveket készített arra, hogy világszerte elősegítse ezeket a folyamatos párbeszédeket. „Számos további adventista identitás-konferenciát tervezünk szerte a világon. A cél az, hogy a következő 3-4 évben minden divízióban legyen egy ilyen konferencia, ahol a jelenlegi felszólalók mellett minden helyszínen helyi hangok is megszólalhatnak” – mondta.

Andrea Luxton, az AU elnöke szerint „a világos identitástudat az, ami segít összpontosítani, és lehetővé teszi számunkra, hogy egységbe kovácsolódjunk”. Hozzátette: „Ez ma különösen aktuális, hiszen a világban nagyon megosztó időszakot élünk. Ez könnyen hatással lehet ránk az egyházban is. Azt eredményezheti, hogy felesleges energiát fordítunk egymás támadására és/vagy egy álláspont megvédésére, ahelyett, hogy a közös identitás miatt együtt a közös küldetésre összpontosítanánk.” Majd így folytatta: „Remélem, hogy a résztvevők és a jelenlévők azzal az erős érzéssel távoztak, hogy az adventista identitás árnyalatainak szilárd megértése elmélyíti az egységet és erős missziótudatot eredményez”.

Forrás: https://adventistreview.org/news/conference-at-andrews-university-explores-adventist-identity/