Az ADRA Europe olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek fenntartható hozzáférést biztosítanak a vízhez.

A 2024. március 22-én tartott Víz Világnapja a víz jelentőségét emelte ki a béke előmozdításában és a konfliktusok enyhítésében. A gyakran az élet forrásának tekintett víznek hatalmában áll a harmóniát táplálni vagy konfliktusokat szítani a közösségeken belül és a közösségek között.

A vízhiány, a szennyezés és az egyenlőtlen hozzáférés fokozhatja a feszültségeket, és nemzetek és közösségek közötti konfliktusokhoz vezethet. Mivel világszerte több mint 3 milliárd ember él országhatárokon áthaladó vízzel, az együttműködés és e létfontosságú erőforrás méltányos kezelésének szükségessége soha nem volt még ilyen kritikus.

Ennek ellenére csak 24 ország rendelkezik együttműködési megállapodással a közös vízkészletekre vonatkozóan, ami rávilágít a közös fellépés sürgős szükségességére.

Az éghajlatváltozás és a növekvő népesség jelentette kihívások közepette fontosak a víz megőrzését és az együttműködést elősegítő kezdeményezések. Az egyik ilyen példa az Adventista Fejlesztési és Segélyszervezet (ADRA) és helyi partnerek által Nepálban nemrégiben végrehajtott projekt, amelyet az Európai Unió, az Osztrák Fejlesztési Szervezet és az ADRA Ausztria társfinanszírozott.

Az ökoszisztéma-szolgáltatások bevezetése a vízkészletek védelme érdekében
Ebben a projektben az ADRA a vízkészletek védelmét és a közösségi együttműködés előmozdítását célzó ökoszisztéma-szolgáltatásokat érintő rendszereket vezetett be. A Kalapani Marka ivóvízzel kapcsolatos, az ökoszisztéma-szolgáltatásra kiépített projektet két szomszédos közösség – az egyik a folyásirányban feljebb, a másik kissé lejjebb – hajtotta végre.

A folyásirányban feljebb fekvő közösségben megelőző jelleggel fogták fel és tárolták a vizet egy olyan természetes forrásból, amely korábban szabadon folyt a mezőkre.

A víz egy nagy tartályban történő felfogásával nemcsak a vizet takarították meg és tartották tisztán, hanem a közösség a forrást a folyásirányban is kiterjesztette. Egy csőhálózaton keresztül biztonságos ivóvízzel láttak el három alacsonyabban fekvő falut, amelyek korábban nehezen jutottak biztonságos ivóvízhez.

Ezen ökoszisztéma-szolgáltatás azonban ennél is tovább ment. Amellett, hogy a közösség tagjai pénzügyileg hozzájárultak a vízrendszer fenntartásához, környezetvédelmi felelősségvállalásban is részt vettek. A vízgyűjtő terület körül fákat ültettek az erózió mérséklése és a talajvízszint növelése érdekében, gazdagítva a helyi ökoszisztémát.

A jobban gondozott természetes ökoszisztémának megvan a maga dinamikája. A sűrűbb növényzetnek köszönhetően a vadon élő állatok – köztük a vaddisznók és az elefántok – visszatérésével új kihívások merültek fel. Az emberek és az állatok együttélése szoros együttműködést és konfliktuscsökkentő erőfeszítéseket tett szükségessé. A párbeszéd és az együttműködés révén a közösségek összefogtak a béke és a harmónia fenntartása érdekében, felismerve, hogy jólétük és az ökoszisztéma jóléte összefügg.

Ez az átalakító megközelítés jól példázza, hogy a vízgazdálkodási kezdeményezések nemcsak az azonnali szükségletek kielégítésére, hanem az ökológiai ellenálló képesség és a közösségek békéjének előmozdítására is alkalmasak. Azzal, hogy a vizet közös erőforrásként ismerjük el, és fenntartható gyakorlatokat alkalmazunk, egy harmonikusabb és virágzóbb jövő felé egyengetjük az utat mindenki számára.

Mindannyiunknak meg kell értenünk, hogy az olyan közösen használt természeti erőforrásoknak, mint a víz, ára van, hogy a jövőben is fenntarthatóan hozzáférhetők legyenek. Erősítsük meg újra elkötelezettségünket a kollektív cselekvés és együttműködés mellett, hogy megóvjuk legértékesebb erőforrásunkat, a vizet, mivel az nem csak az élethez, hanem a békéhez is elengedhetetlen.

A cikk forrása: https://adventistreview.org/commentary/water-for-peace