Örök élet vagy hosszú élet?

Rossz kérdésekre nem lehet jó válaszokat adni. Ilyenkor, év végén, nem mindig logikusak az idővel kapcsolatos kérdéseink. Ha jól vagyunk, inkább az örök életre szavazunk, ha betegen fekszünk, szívesen választanánk az egészséget, ha egy gyors mozdulattal visszakaphatnánk.

Az tény, hogy minél kevésbé hisznek az emberek az örök életben, annál inkább felértékelődik a hosszú élet iránti vágy. A lakosság átlag életkora Afrikában 53 év (legalacsonyabb), míg Európában 77,8 év (legmagasabb). Hazánkban a nőknél 79,33, illetve a férfiaknál 72,86 év. Nem kell sokat találgatni, hogy melyik az a kontinens, ahol az emberek legtovább szeretnék élvezni a jólét vívmányait, miután a többségnek nincs más perspektívája. A kutatók Nyugat-Európát tartják a világ legszekulárisabb szegletének.

Ott tudjuk megszólítani az embereket, ahol vannak, azon a nyelven, amit jól értenek. A hosszabb élet kimutatható valóság ott, ahol egészségtudatosabb életmódot folytatnak. Ezen az ajtón kell hát kopogtatnunk!

Dan Buettner író több mint egy évtizede azon dolgozik, hogy azonosítsa a hosszú élettartam forró pontjait szerte a világon. A National Geographic, valamint amerikai gerontológusok és demográfusok segítségével olyan helyek felkutatását tűzte ki célul, ahol nemcsak magasabb a 100 évnél idősebb személyek aránya az átlaghoz képest, hanem olyan emberek csoportjai is élnek, akik egészségesen öregedtek meg. Öt ilyen régiót találtak, amelyből négy sziget vagy félsziget és egy népcsoport, akik a világ egyik legzsúfoltabb kereskedelmi-ipari zónájában alkotnak egy „szigetet”.
Ők a Los Angeles mellett élő adventisták (Loma Linda városban).
Jó hír: az ő életmódjuk kevésbé kötődik egy földrajzi helyhez, bárhol alkothatnak kék zónát, azokkal együtt, akik a prevenciót fontosnak tartják.

A hosszú élet titkáról tehát hitelesen beszélhetnek az adventisták. Az életmódkutatásokból kiderült, hogy az egészséges, átlaghoz képest hosszabb élethez sok köze van a spiritualitásnak, heti nyugalomnapnak, közösségi (gyülekezeti) életnek, a vallásos identitásnak. Innen már csak egy lépés lehet az örök élet forrásával megismertetni azokat, akik az (hosszú) élet vizére szomjaznak.

„Ha valaki szomjazik, jöjjön hozzám, és igyék!” (János 7,37)

Ezt az ünnepi italt kívánjuk az újévet fogadók asztalára!

További kék infók és igei gondolatok:
https://www.youtube.com/watch?v=xYinITeAERw

Dr. Ősz-Farkas Ernő
Zuglói és péceli gyülekezet lelkésze
Magyar Unió, ESZO vezető