Globális Menekültügyi Fórum 2023: Az ADRA a menekültek helyzetét javító megoldásokért küzd

Az adventista segélyszervezet az ENSZ kezdeményezésével együttműködve nyújt segítséget a különböző okok miatt otthonaikat vesztett személyeknek
SVÁJC, 2024. JANUÁR 2.

A Globális Menekültügyi Fórum 2023 (GRF 2023) nevű kezdeményezéshez, amely december 13-15. között zajlott a svájci Genfben­, az Adventista Fejlesztési és Segélyszervezet (ADRA) is csatlakozott. Ezen a globális eseményen kormányok, szószólók és menekülteket képviselő nemzetközi szervezetek találkoztak azért, hogy a jelen kihívásaira olyan kézzelfogható intézkedéseket és megoldásokat léptessenek életbe, amelyek világszerte javítják a menekültek és az őket befogadó közösségek életét.

Az UNHCR, az ENSZ menekültügyi ügynöksége szerint világszerte közel 90 millió ember kényszerült lakóhelye elhagyására, illetve arra, hogy konfliktus, üldöztetés vagy természeti katasztrófa miatt elhagyja otthonát vagy nemzetét, és menekültté váljon. Ennek a csoportnak 41 százaléka 18 év alatti gyermek.

A GRF 2023 célkitűzései a menekültekkel kapcsolatos globális megállapodás gyakorlati megvalósításának támogatására többek között a befogadó országokra nehezedő nyomás enyhítésére irányuló stratégiák kidolgozását, a menekültek önállóságának erősítését, a harmadik országbeli megoldásokhoz való hozzáférés javítását, valamint a származási országok körülményeinek javítását foglalják magukba, hogy a menekültek biztonságosan és méltóságukat megtartva térhessenek haza.

“Világszerte egyre több országban, egyre többen látják úgy, hogy a határokon átnyúló mobilitás hatékony mechanizmus a napjainkban tapasztalható különböző típusú megrázkódtatásokhoz való alkalmazkodáshoz. A menekültkérdés megoldása velem­ – mindannyiunkkal – kezdődik. Mindenkinek megvan a maga szerepe a menekültválság megoldásában” – nyilatkozott Akintayo Odeyemi, az ADRA ENSZ összekötő irodájának igazgatója.

AZ ADRA SZEREPE A GRF-BEN
Az ADRA több mint 40 éve szolgálja és segíti aktívan a menekülteket az egészségügyi, oktatási, megélhetési projektek, a katasztrófákra való felkészülés és a helyreállítási erőfeszítések integrálásával. A GRF szakértőjeként a menekültekkel kapcsolatos humanitárius segítségnyújtási műveletek terén az ADRA megosztja a menekültválságok kezelésével kapcsolatos tapasztalatokat, bevált gyakorlatokat és innovatív megközelítéseket. Emellett a nonprofit ügynökség ígéretet tett a hontalanság kezelésére az ázsiai-csendes-óceáni térségben is.

A globális humanitárius ügynökség részt vesz a GRF Oktatási Szövetség ülésein is, és kiállítást rendez a vészhelyzetek során nyújtott oktatásbeli segítségéről is. A tárlat kiemeli az ADRA eredményeit az olyan érdekérvényesítő és fejlesztési projektekben, amelyek segítenek a menekült gyermekeknek abban, hogy természeti katasztrófák, konfliktusok és egyéb vészhelyzetek során is iskolába járhassanak.

AZ ADRA GRF TÖRTÉNETE
A GRF 2019-en az ADRA bejelentette az Every Child. Everywhere. In School. (Minden gyermek. Mindenhol. Iskolában.) elnevezésű globális kampányát, amelyet a Hetednapi Adventista Világegyházzal partnerségben indított, hogy a gyermekeket az oktatásban akadályozó rendszerekkel és akadályokkal foglalkozzon. Az ENSZ jelentései szerint a menekült gyermekek ötször nagyobb valószínűséggel maradnak ki az iskolából, mint a nem menekült diákok.

“Az Every Child. Everywhere. In School. nevű kampányunkkal több mint 1,3 millió aláírást tudtunk összegyűjteni világszerte olyan közösségi vezetőktől, pedagógusoktól és döntéshozóktól, akik elkötelezettek amellett, hogy a kiszolgáltatott közösségekben élő gyermekek, különösen az épp menekülő és a lakóhelyüket elhagyni kényszerültek számára biztosítsák az oktatást etnikumtól, kortól, nemzetiségtől, vallástól vagy származástól függetlenül” – mondta Imad Madanat, az ADRA humanitárius ügyekért és hálózati normákért felelős alelnöke. “Mindemellett, ez a kezdeményezés a kormányzati oktatásfinanszírozás növeléséhez és a szakpolitikák javításához vezetett, valamint új kutatásokat és partnerségeket hozott létre, kiterjesztette az oktatási képzést és javította a közösségi oktatási programokat is. Az ADRA elkötelezett a GRF partnereivel való együttműködés mellett, hogy átalakító megoldásokat fedezzen fel a menekültek és a befogadó közösségek számára.”

A globális humanitárius szervezet a 2019-es esemény során olyan intézkedéseket is felajánlott, mint a gyermekbiztonsági eljárások, pszichológiai támogatás és tanulmányi segítség a lakóhelyüket elhagyni kényszerült és menekült gyermekek számára. Az ADRA ezeket a projekteket Peruban, Maliban, Thaiföldön, Szíriában és Szudánban hajtotta végre, és több dél-amerikai országban több mint 1 millió dollárt fordított életmentő beavatkozásokra a venezuelai migránsok megsegítésének érdekében.

AZ ADRA GLOBÁLIS TÁMOGATÓI FELHÍVÁSA
Az ADRA azt tervezi, hogy kiszélesíti a menekültek ellátására szolgáló GRF partnerségi bázisát, hogy folytathassa a befogadó közösségekbe való beilleszkedést javító kezdeményezések megvalósítását. Az ADRA, működése során, önkéntes adományokra is támaszkodik, hogy biztosítsa a menekült és lakóhelyüket elhagyni kényszerült családok és egyének számára a teljes élethez szükséges forrásokat.

Az ünnepek alatt látogass el az ADRA.org/angels weboldalára, és legyél te is ADRA-angyal! Támogasd az ADRA globális humanitárius erőfeszítéseit, amelyek az otthonukból és szülőföldjükről elűzött személyek javát szolgálják!

Fotó: ADRA

A cikk forrása: https://adventist.news/news/global-refugee-forum-2023-adra-aims-for-solutions-that-improve-the-plight-of-refugees