Evangélium hirdetése a mesterséges intelligencia korában

A rendezvényen megvitatták, hogyan lehet a mesterséges intelligencia alapú rendszereket eszközként használni az Adventista Egyház küldetésének teljesítéséhez. [Fotó: South American Division News]

A mesterséges intelligencia (MI) használata és az ezáltal elérhetővé vált erőforrások egyre népszerűbbé válnak. Ami korábban a tudományos kutatásokra és a futurisztikus hangvételű mozifilmekre korlátozódott, mára közelebb került a mindennapi élethez. A Search Logistics szerint a globális MI-technológiai piac a következő években várhatóan „az egekbe szökik, és 2025-re 190,61 milliárd dolláros potenciális piaci értéket ér el”. A Forbes Advisor által közzétett kutatás szerint a mesterséges intelligencia legnépszerűbb felhasználási területei ma az üzenetek megválaszolása, a pénzügyi kérdésekről való érdeklődés, az utazási útvonaltervezés és a közösségi médiás posztok megalkotása.

A jövőbeli trendekről szóló más elemzések szerint, a mesterséges intelligencia jelentős változásokért felelős az emberi élet különböző területein, többek között az egészségügyben, az oktatásban, valamint az emberi és társadalmi fejlődésben. A vallás is a chatbotok, az egyre kifinomultabb folyamatok által működtetett generatív MI által érintett területek közé tartozna.

A Hetednapi Adventista Egyház kommunikációs vezetői Amerika három nagy régiójából – Észak-, Közép- és Dél-Amerikából – találkoztak néhány napra, hogy megvitassák a MI-t és annak kapcsolódási pontjait az Adventista misszióhoz, mely az evangélium közvetítése a világ felé. Az előadások, viták és panelbeszélgetések arra a következtetésre vezettek, hogy mivel az adventisták nem bújhatnak el a MI elől, meg kell tanulniuk, hogyan tegyék azt szövetségesükké.

A több mint 100 résztvevőt számláló nagyszabású összejövetel, amely Globális Adventista Internet Hálózat (GAiN) néven is ismeretes, mindig is azt a célt szolgálta, hogy a technológiáról és a kommunikációról elmélkedjen, és azt az Adventista Egyház küldetésére alkalmazza. Az ötnapos találkozóra 2023-ban az Egyesült Államokban, a Maryland állambeli Columbiában került sor.

Mesterséges intelligencia és evangelizáció
A szilárd bibliai alapokat, amelyek az Adventista Egyház által hirdetett üzenet alapját képezik, hasznosítani lehet a MI használatával – javasolta Emmanuel Arriaga, aki a Google-nél dolgozik. Meglátása szerint a mesterséges intelligencia az Adventista Egyház kontextusában hasznos lehet pályázatok, dokumentumok és kutatások kidolgozásában. Emlékeztette azonban a GAiN résztvevőit, hogy a platformok és modellek fejlesztése során etikai vitákat is kellene folytatni.

Erick Sperandio Nascimento egyetemi professzor és kutató hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia eszközei lehetőséget adnak az evangelizációt szolgáló, eddig nem látott tartalomkészítési modellek megvalósítására. Példaként említette az eszközök teológiai tanácsadásra és bibliatanulmányozásra való felhasználásának fontosságát. „Lehetséges olyan rendszereket felépíteni, amelyek az emberek preferenciái alapján személyre szabott tanulmányokat nyújtanak” – mondta.

Alkalmazott intelligencia
Az Adventista Egyház már rendelkezik a mesterséges intelligencia néhány gyakorlati alkalmazásával. Egy Dél-Amerikából érkező példa a hat évvel ezelőtt épített és bevezetett Hope nevű chatbot, vagy virtuális bibliai asszisztens. A rendszer valós idejű támogatást nyújt az embereknek portugál és spanyol nyelven a tanulmányaikhoz. Adatbázisa tartalmazza az Adventista Egyház által készített közel 6000 hivatalos webes cikket, valamint 89 szombatiskolai leckekönyvet és az Adventista Egyház társalapítójának, Ellen White-nak 63 könyvét.

William Timm, a Novo Tempo Digitális Bibliaiskola koordinátora elmondta, hogy 2019 és 2023 között az eszköz 278 422 diáknak nyújtott segítséget, ebből több mint 40 000-nek csak 2023-ban. „Lehetséges a technológiát úgy használni, hogy az hasznos legyen az emberek lelki nevelésében” – mondta Timm. A koordinátorok szerint ennek köszönhetően ezreket kereszteltek meg.

A résztvevők visszajelzései
Jorge Rampogna, a Dél-Amerikai Divízió kommunikációs vezetője szerint „az olyan események, mint a [GAiN], arra késztetnek minket, hogy elgondolkodjunk azon, hogy minden lehetséges lehetőséget ki kell használni az evangélium megosztására és a misszió támogatására”. Abel Márquez, az Inter-Amerikai Divízió kommunikációs vezetője hozzátette, hogy „a GAiN olyan esemény, amely elősegíti az interakciót és a kreativitást, amely naprakészen tart minket a digitális evangelizáció eszméit és eszközeit illetően”.

Chrystelle Agboka, az Adventista Egyház Észak-Amerikai Divíziójának hírekért felelős vezetője hangsúlyozta, hogy az olyan technológiai fejlesztések, mint a mesterséges intelligencia, még hatékonyabbá tehetik a munkát. „Kommunikátorként nagy hatással vagyunk az Adventista Egyház arculatának formálására, az egyházon belüli és kívüli emberek elérésére, és arra, hogy segítsünk tanítványokat szerezni”.

Cikk eredeti írója: Felipe Lemos

Cikk forrása: https://adventistreview.org/news/preaching-the-gospel-in-times-of-artificial-intelligence