Az összeesküvés ellenni küzdelem
A 21. századi Amerikában szinte mindenki elismeri az oktatás fontosságát. Bár vannak kérdések és viták e diszciplína legjobb gyakorlataival kapcsolatban, senkinek sem célja, hogy a tudatlanság bajnoka legyen. Még az igazság és a megbízhatóság sem eldöntött kérdés, mivel manapság ezeket a pártpolitikai célokra használják fel- különösen azok, akiket kulturális összeesküvések táplálnak. Az egyik legaggasztóbb összeesküvés, amely folyamatosan felüti a fejét, a rasszizmus, amely sok amerikai lelkében egy mélyen rejtőző kór, és amely csak súlyosbodik, ha a társadalmi indítékok keverednek a politikai lehetőségekkel.
Ez a kulturális összeesküvés egy vélt veszély miatt kialakuló felfokozott félelem tünetének megnyilvánulása, de a lényeg az, hogy ezt a fekélyt a bűn aktiválja a híveinek szívében és életében. A 2Mózes 1,8-13 szerint: „Új király került azonban Egyiptom élére, aki már nem ismerte Józsefet, és ezt mondta népének: Lám, Izráel fiainak népe nagyobb és erősebb, mint mi. Gyertek, bánjunk csak okosan vele, nehogy még jobban megsokasodjon! Mert ha háború támad, ő is ellenségeinkhez csatlakozik, ellenünk harcol, és kivonul az országból. Ezért munkafelügyelőket rendeltek föléjük, hogy kényszermunkával sanyargassák őket. Raktárvárosokat kellett építeniük a fáraó számára: Pitómot és Ramszeszt. De mennél jobban sanyargatták őket, annál inkább sokasodtak és terjeszkedtek, úgyhogy félni kezdtek Izráel fiaitól. Ezért kegyetlenül dolgoztatták az egyiptomiak Izráel fiait.”
Akárcsak akkor Egyiptomban, a kulturális összeesküvéseket ma is gyakran faji előítéletek által motivált, befolyásos emberek állandósítják, akik a világot erőszakos, politikai töltetű módon látják.
Az 1875-ben született Carter Godwin Woodson felszabadított rabszolgák fia volt, és határozottan támogatta az oktatást, különösen az afroamerikaiak számára. Négy diplomát szerzett – bölcsészdiplomát, két mesteri fokozatot, és W. E. DuBois után ő lett a második afroamerikai, aki doktori címet szerzett. Az Afroamerikai Történelem és a Fekete Történelem Hónapja néven évente megünnepelt esemény atyjaként tartják számon. Woodsont egész életében az az aggodalom motiválta, hogy az amerikai oktatásban egyre nagyobb kulturális összeesküvés van, amelyben a történelemtankönyvek többségében fehér írói és az azokat használó tanárok szándékosan figyelmen kívül hagyják, semmibe veszik és elhallgatják az afroamerikai történelem elhanyagolt aspektusait.
Ez annyira zavarta, hogy 1826-ban megpróbált áttörni ezen a romboló agymosáson azzal, hogy február második hetét a feketék történelmének hetévé nyilvánította. Woodson arra törekedett, hogy minden amerikait – fehéret és feketét – arra neveljen, hogy ismerje fel az afroamerikaiak figyelmen kívül hagyott eredményeit. Hatvan évvel később, 1986-ban, amit Woodson az afroamerikai történelem egyhetes, minden év februárjában megrendezésre kerülő ünnepeként indított el, a Kongresszus a Fekete (afroamerikai) történelem nemzeti hónapjává nyilvánította.
Bár hosszú utat tettünk meg, még mindig hosszú út áll előttünk. Mert még mindig sok akadály és fal áll a társadalmunkban a rendszerszintű igazságtalanság és a rasszizmus miatt. Ahogyan Ámosz 5,21-24 hirdeti: „Áradjon a törvény, mint a víz, és az igazság, mint a bővizű patak!”. Egy ilyen nemes társadalmi program megvalósításához minden nemzedéknek prédikálnunk és tanítanunk kell, amíg Krisztus el nem jön, hogy hazavigyen minket.
A Bibliában Isten olyan lelki törvényeket fektetett le, amelyek őrzik minden emberi lény méltóságát, és nekünk kitartóan gyakorolnunk kell ezeket, hogy a következő nemzedék is tanulhasson belőlük. Ez a hozzáállás, komoly akadémiai oktatással kiegészülve, növelni fogja a tudatosságot, és pozitív változást hozhat a világba Krisztusért.
Eredeti cikk írója: Hyveth Williams, az Andrews Hetednapi Adventista Egyetem Teológiai Tanszékének professzora.
Cikk forrása: https://adventistreview.org/cure-for-the-common-life/combatting-a-conspiracy