Az elégedettség képlete

A beteljesült élet titka
Delbert W. Baker

Az elégedetlenség súlyos teher, amit cipelni kell. Elhomályosítja a napot, kísérti az éjszakát, és megterheli az elmét. Ezzel szemben az elégedettség pihenést, nyugalmat és folyamatos beteljesülést hoz. Az elégedettség csendes nyugalommal űzi ki az elégedetlenséget.
Isten szereti a jókedvű adakozót, de azt is szereti, aki jókedvűen él. Az elégedett hívő arra törekszik, hogy a körülményei ellenére is hálás legyen Istennek (1Thesszalonika 5,18). Az ilyen ember kifejlesztette annak művészetét, hogy értékelje Isten gondviselését és hálás legyen a legjobb és a legrosszabb időkben is.
Ellen White megjegyzi: „A tiszta vallás békét, boldogságot és megelégedést hoz. Az istenfélelem, áldásos, előnyös, mind erre, mind az elkövetkezendő életre.”1 Miközben az elégedettség azt jelenti, hogy a körülményektől függetlenül bízunk Istenben, van egy egészséges elégedetlenség, amelyet erősíteni kell: az önmagunkkal szembeni személyes elégedetlenséget, amely saját magunk fejlesztésére, valamint Isten és mások számára nagyobb hasznosságra ösztönöz (Filippi 3,14-15).

Elégedettség kontra boldogság
Az elégedettséget néha tévesen összetévesztik a boldogsággal. A boldogság egy rövid távú érzelem, amelyet az öröm, könnyedség, sőt nevetés jellemez. Ezzel szemben az elégedettség a beteljesedés, a béke és a bizalom hosszú távú, stabil állapota, amely a körülményektől függetlenül elégedett hozzáállást szül.
Krisztus a legmagasabb szintre fejlesztette az elégedettség gyakorlatát. „Krisztus szívében tökéletes harmónia honolt Istennel, és a béke is tökéletes volt. Sohasem kábította el a dicséret, nem törte le sem a bírálat, sem a csalódás. A leghevesebb ellenállás és a legkegyetlenebb bánásmód mellet is megőrizte rettenthetetlen bátorságát.”2

Lépések az elégedettség felé
Hogyan fejleszthetjük ki az elégedettség gondolkodásmódját? Pál tudatosan bízott Isten gondviselésében és jelenlétében, bármilyen helyzetben is volt. Szenvedélyesen hitt abban, hogy minden esemény és körülmény a hívők javára válik, ebben és az eljövendő életben (Róma 8,28).
Pál világosan körvonalazza az elégedettség elsajátításának alapelveit:
A tudatosság gondolkodásmódja. Őszintén mérd fel elégedettségi állapotodat, figyeld meg erősségeidet és gyengeségeidet! Fogadd el azt a tényt, hogy az elégedettség egy szándékosan „tanult” készség. „Titka” a folyamatos fejlesztés, amelyet az egész életen át türelemmel és kitartással valósítunk meg (Filippi 4,11-12).
A ráhangolt gondolkodásmód. Elhatározásod és akaratod kell ahhoz, hogy elégedett légy. Tedd szokásoddá azt, hogy uralkodsz a gondolataid felett (2Korinthus 10,5). Ez az akaratod együttműködésével és Isten segítségével együtt fog megtörténni. „Mindenre van erőm Krisztusban, aki megerősít engem” (Filippi 4,103).
A gyakorlati gondolkodásmód. Védekezzünk a külső világi csábítások, a belső vágyak, a félelemmel teli lélek és Sátán egyéb, elégedetlenséget keltő stratégiái ellen. Az elégedett életmódot az imádság, a bibliatanulmányozás, az alázatos szolgálat és a Lélekkel való hűséges együttműködés táplálja (Zsidók 13,5 és Efézus 6,10-18).
Ha az elégedettségnek ezt a lelki receptjét követjük Krisztus által, akkor sikeresek leszünk ebben az életben és az eljövendőben is. Kötelezd el magad ma az elégedettség képlete mellett!

1 Ellen G. White, Our High Calling (Washington, D.C.: Review and Herald Pub. Assn., 1961), 242. o.
2 Ellen G. White, The Desire of Ages (Mountain View, Calif.: Pacific Press Pub. Assn., 1898, 1940), 330. o.

A cikk forrása: https://adventistreview.org/transformation-tips/a-contentment-formula