Adventista gyülekezeti épület Irak új postai bélyegén

Az egyházi épületek bélyegsorozata Bagdadban, Irakban. A Bagdadi Hetednapi Adventista Gyülekezet épülete jobbra lent található a képen. [Fotó: Sara Calado]

A Bagdadi Hetednapi Adventista Gyülekezet apró képe egy iraki postai bélyegen még egy hétköznapi szemlélő számára is figyelemre méltó – egy váratlan gesztus a jelenlegi iraki kormánytól, amellyel tiszteleg a keresztény egyházak országban való jelenléte előtt, a vallási sokszínűség előtt.

A 2020-ban megjelent, nyolc bélyegből álló készletben, amelyet a közelmúltban a közel-keleti és észak-afrikai unió misszió (MENAUM) vezetőinek mutattak be Bejrútban, Libanonban, a Bagdadi Hetednapi Adventista Gyülekezet is megtalálható, mint a város egyik legszebb temploma. „Ez egy igazi megtiszteltetés egyházunk számára, hogy országosan elismertté vált” – mondta Rick McEdward, a MENAUM elnöke. Az ország vallási és politikai körülményei magyarázatot adnak McEdward csodálkozására és hálájára.

„Bár ez egy többségében muzulmán nemzet, még mindig érezhető a sokféleség és a szabadság megbecsülése. Ez jelentős dolog az elmúlt évek tragikus eseményeit tekintve” – mondta McEdward.

„Emlékeztetni akartuk az iraki kormányt és az iraki népet, hogy a kereszténység a legrégebbi vallás Irakban azáltal, hogy a régi templomi épületek szépségét a bélyegeken keresztül mutatjuk be” – mondta Garabet Manskan Armenak, a Bagdadi Keresztény Ügyek biztosa.

„A kereszténység más vallásokkal együtt él ebben az országban. Ez nem egy idegen vallás” – szögezte le.

Az 1961-ben felszentelt bagdadi adventista gyülekezet több volt, mint egy gyönyörű épület. Ez egy aktív gyülekezet volt, tagjai rendszeresen tartottak ismeretterjesztő rendezvényeket, és jól ismerték őket a fővárosban. A Szünidei Bibliatábor éves rendezvényei több száz gyermeket és szüleiket is vonzották, többségüket a környező közösségekből. A templomi kórus a karácsonyi időszakban gyakran énekelt a közösségi ünnepségeken. Noha az ország lakói túlnyomórészt muzulmánok, Irakban azokban az években aktív keresztény közösség élt. Ekkor tapasztalták meg az Adventista Egyház és más keresztény kisebbségek a támogatás és védelem biztató szintjét.

Basim Fargo, aki ez idő alatt az Iraq Field elnökeként szolgált, beszámolt róla, hogy a Hetednapi Adventista Egyházat a kormány hivatalosan elismerte, és több aktív gyülekezete is volt az országban. George Shamon Yousif, az iraki adventista egyház jogi vezetője szerint a 2003-as iraki háborút követően, 2004-ben és 2006-ban is bombázták a bagdadi gyülekezet épületét. Annak ellenére, hogy később a kormány újjáépítette, a biztonság kedvéért a bagdadi gyülekezet tagjai magánházakban gyűltek össze istentiszteletre, mert a város egyre nagyobb mértékű instabilitást, terrorizmust és emberrablásokat tapasztalt. Bár a gyülekezet végül újra megnyílt, 2017-ben ismét bezárták az ajtókat, mert csak néhány tag maradt a városban.

„Ha a gyülekezet lezárt ajtajára gondolok, elsírom magam” – mondta Fargo nyugalmazott iraki lelkész. Fargot az adventista egyház 2006-ban a saját biztonsága érdekében egy szomszédos országba evakuálta. Az iraki válság és a folyamatos kihívások miatt, melyekkel minden kereszténynek szembe kell néznie, az ország más adventista gyülekezetei is inaktívak. „A tagok a szabadság és a biztonság kedvéért elhagyták az országot – mondta Yousif –, de azért imádkozom, hogy minden gyülekezet megnyíljon, és mindenki halljon Jézusról.

„Egyszer volt egy kórházunk, több iskolánk és hat gyülekezetünk Irakban” – mondta Darron Boyd, a kelet-mediterrán régió vezetője. A kelet-mediterrán régió MENAUM azon része, amely jelenleg Irakot felügyeli. Boyd azt mondta, hogy reménykedik a jövőt illetően. Szerinte az iraki kormány a békét és a sokszínűséget bátorítja. „A bélyegek a kormánynak a keresztények visszahozatalára irányuló stratégiájának szimbólumai.”

Az adventista tagok és egyházi dolgozók a viharos időkben is szolgálják az országot és népét. „Csendes, személyes munkával Krisztus módszerét követjük. Továbbra is megyünk. Továbbra is szolgálunk. Isten utat nyit” – mondta Boyd.

A cikk forrása: https://www.adventistreview.org/church-news/story16944-iraq-recognizes-adventist-church-with-new-national-stamp