Tévhitek a tanítványi csoportokkal kapcsolatban
Ezek a gondolatok többeket visszatarthatnak a tanítványi csoportok alakításától, te ne tartozz közéjük! Vegyük sorra gyorsan, mik azok a terhek, amiket kérlek, ne vegyél a válladra. Ezek tévhitek:
- Csak lelkész vagy teológus vezethet tanítványi csoportot. Bármelyik laikus hívő alkalmas erre a feladatra, aki elkötelezett az iránt, hogy tanítványságát egy kis közösségen belül is megélje és össze tudja fogni egy kis csoport életét.
- Ha nem szeretek mások előtt beszélni, akkor nem vagyok vezetésre alkalmas. A csoportban maximum hatan lesztek, ráadásul a csoport vezetője nem tart előadást, hanem a beszélgetést vezeti, arra ügyel, hogy a csoporttalálkozó részei mind sorra kerüljenek és mindenki szóhoz jusson.
- A csoportvezetőnek teológiailag képzettebbnek kell lenni. A tanítványi csoportban a vezető nem tanító. A tanítónk a Szentlélek és a tananyag a Biblia. A vezetőnek nem feladata a felmerült teológiai kérdésekre mind válaszolni. Ha ilyen kérdések kerülnek elő, bátran keressétek meg a gyülekezetetek lelkészét velük.
- Mindent el kell mondanom magamról a csoportban. A tanítványi csoportban senkinek nem kötelező mélyebben megnyílni, mint ahogy ő szeretne. Egymás megismerése egy olyan folyamat, amit nem szabad siettetni. Csak annyit mondj, amennyit szeretnél.
- A csoport a cselekedetek általi üdvösség tanítását képviseli. A tanítványi csoport koncepciójától távol áll az a tévtanítás, hogy cselekedetek, a tanítványság szorgalmas gyakorlása által érdemelhetjük ki az üdvösséget. Éppen ellenkezőleg. Az üdvösségünk tudata ad erőt ahhoz, hogy a hitünk ne maradjon halott, és a cselekedeteink tükrözzék azt, hogy kihez tartozunk.
„Hiszen kegyelemből van üdvösségetek hit által, és ez nem tőletek van: Isten ajándéka” (Efézus 2:8.)