Szerbiában az ADRA a menekülteket, a hajléktalanokat és a roma gyermekeket támogatja

A COVID-19 járvány idején az Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvány (ADRA) és a Szerbiai Hetednapi Adventista Egyház számos módot talált a társadalom legkiszolgáltatottabb tagjainak szolgálatára.

A 18-26 éves adventista fiatal felnőttek, a helyi gyülekezetek és az ADRA anyagi és logisztikai támogatásával, élelmiszereket és egyéb kellékeket vásároltak, majd idős vagy fogyatékkal élő egyházi tagoknak szállítottak el azokat. Dragan Grujicic, a Délkelet-Európai Unió elnöke csatlakozott ezekhez a fiatal adventistákhoz, amikor ételt szállítottak olyan embereknek, akik nem hagyhatták el otthonukat a COVID-19 lezárása alatt.

Az ADRA munkája azonban messze túlmutatott az egyház tagjainak segítésén. Az ügynökség fokozta erőfeszítéseit az általa már korábban is támogatott, kulcsfontosságú csoportok fizikai és érzelmi jólétének fokozása érdekében.

„Három célcsoportunk ebben az időszakban fokozottan kiszolgáltatottá vált: hajléktalanok, a roma közösségben élő gyermekek, valamint a menekült és migráns közösségből származó nők és lányok” – mondta Igor Mitrović, az ADRA szerbiai igazgatója. „Az ADRA a folyamatban lévő programjait úgy adaptálta, hogy megfeleljenek e közösségek új igényeinek – vagy pontosabban fogalmazva a még sürgetőbbé vált régi igényeknek.”

A hajléktalanság jelentős probléma Szerbiában. A helyi hatóságok szerint 5 000 – 10 000 ember nincs otthonban Belgrád fővárosában. „A hivatalos szociális és egészségügyi rendszer nem képes hatékonyan megakadályozni a hajléktalanságot vagy kielégíteni a hajléktalan emberek igényeit” – mondta Mitrović.

Ez az alkalmatlanság fájdalmasan láthatóvá vált a COVID-19 miatti márciusi lezárás első heteiben. Mitrović szerint Belgrád egész városában csupán egyetlen, 114 fő befogadására alkalmas hajléktalanszállás volt.

Az ADRA válasza azonnali volt. A helyi hetednapi adventista gyülekezetek önkéntesei 1000 hajléktalan embernek csomagoltak és osztottak szét élelmiszereket és egyéb alapvető eszközöket. Ezenkívül az ADRA folytatta a hajléktalanok számára nyújtott folyamatos szolgáltatásait, amelyek a pandémiában még fontosabbá váltak.

A roma kisebbség a legkiszolgáltatottabb nemzetiségi csoport Európában. A szerb kormány romák társadalmi befogadására vonatkozó stratégiája szerint, Szerbiában legalább 250 000 roma él, és többségük szegénységben.

Az ADRA már mintegy 100 roma gyermek oktatását támogatta Szerbiában. Március óta ezeket a tanítási programokat a COVID-19 körülményeihez igazították.

A cikk forrása:
https://www.adventistreview.org/church-news/story15729-in-serbia-adra-supports-refugees-the-homeless-and-roma-children