Rise Up Ifjúsági Kongresszus 2024
Öt ok, amiért a „Rise Up” hatása maradandó lesz
2024. augusztus 10.| Maruševec, Horvátország [David Neal és Vanesa Pizzuto]
2024 augusztusában közel 400 fiatal és 100 vezető gyűlt össze a horvátországi Maruševecben a Transzeurópai Divízió (TED) második Regionális Ifjúsági Kongresszusán, amelynek témája az „Ellenállás” volt. Az eseményre a TED minden részéről érkeztek résztvevők, valamint különleges vendégek Kanadából, az Egyesült Államokból, Németországból, Olaszországból és Hollandiából. De mitől volt annyira más ez a kongresszus? A résztvevők és a szervezők szerint ennek öt nyomós oka volt…
1. Dicsőítés és imádat
A kongresszuson a zene egyszerűen kiemelkedő volt – egyszerre inspiráló és magával ragadó. Ez nem volt véletlen; több órányi odaadó munka állt e zenei kínálat mögött. Ott voltak például Lana Tesin, Jakov Kovačević és Andrija Kovačević, a dicsőítő csapat tagjai,¹ akik két nappal az ifjúsági kongresszus előtt érkeztek a próbákra. „Vasárnap jöttünk ide, és hétfőn 11 órán keresztül próbáltunk” – osztotta meg Lana. „Nagyjából 40 dallal készültünk, és reméljük, hogy a résztvevők emlékezni fognak rájuk” – mondta Jakov. „Olyan szép dolog együtt énekelve imádni Istent, hiszen ezeknek az énekeknek a szövege és dallama is jelentős” – tette hozzá Andrija, aki szerint ez a kongresszus kulcsfontosságú a horvátországi egyház számára. „Mivel mi egy kis egyházi közösség vagyunk ebben az országban, mindannyiunkat bátorít az, hogy ilyen nagyszámú fiatalt látunk együtt ebben a környezetben. Ez emlékeztet minket arra, hogy egy világméretű egyházhoz tartozunk”.
„Teljesen egyetértek” – mondta egy fiatal hölgy Macedóniából – »Nagyon értékeltem a dicsőítő énekeket!«
2. Kiváló prédikáció és tanítás
A héten európai igehirdetők vegyes csapata szólalt meg, köztük Danilo Puškaš (Newbold College), Marcel Ghioalda (TED Ifjúsági és Egyetemi Szolgálatok igazgatója), Szabó László (Friedensaui Adventista Egyetem), Martin Subatovics (Lettországban szolgáló lelkipásztor) és Dorothea Relić Macedo (a horvátországi Rijeka és Pula körzetben szolgáló lelkipásztor).
Az igehirdetés mellett a tanítói szolgálat öt témakörre terjedt ki: kapcsolatok, lelki növekedés, lelki egészség, misszió és gyakorlati kereszténység. A témák széles skálája – „Értelmet adni a haragnak”; „Ellenállóképesség a hit és a tudomány segítségével”; „A gondolatok és érzelmek irányításának bibliai módszere”; „Hogyan használjuk a TikTokot mások megerősítésére” – lehetőséget adott a résztvevőknek arra, hogy meghallgassák ezeknek a területeknek a szakértőit: evangélistákat, főiskolai tanárokat, tanácsadókat és ifjúsági szakembereket.
„Az egyik workshop, amelyet Karen Holford tartott, különösen tetszett” – osztotta meg a kongresszus egyik résztvevője – “arról szólt, hogyan hozzunk létre gondoskodó közösségeket a helyi gyülekezetekben és közösségeinkben«. Majd így folytatta: „Azt is megemlíteném, hogy nagyon tetszett a kongresszus légköre, ahol mindenki hihetetlenül kedves volt a másikhoz és egy kegyelmes istenképet képviselt”.
3. Kis csoportok
„Van valami különleges a kiscsoportos szolgálatban – osztotta meg Dr. Szabó László -, mert a Biblia tanulmányozásának egyik legtartalmasabb módja a kiscsoportos munka. Mivel a közös tanulás és a tanultak egymással való megosztása közösséget teremt, ez egy kulcsfontosságú értéke ennek a generációnak. Számos kiscsoport találkozott kint a kampuszon, a fák alatt, Az egyik csoport tagja, egy horvát fiatal így nyilatkozott: „A kongresszuson közelebb kerültem Istenhez, és ezt tartom minden közül a legfontosabbnak”.
4. Sport és szabadidő
A maruševáci kampusz egyik különlegessége a nyugodt környezetben való elhelyezkedés és a hatalmas szabad tér. Elegendő hely volt a gyönyörű környezetben való focizáshoz, és az év nagy részében a klíma is nagyon kellemes itt. A résztvevőknek már csak dönteniük kellett a tevékenységek között – megizzadni focizás közben, kirándulni a mezőkön és erdőkön keresztül, vagy egyszerűen csak lazítani a fák alatt, nyugodtan elmélkedve az élet értelméről. Egy szerb hölgyekből álló csoporttal beszélgetve az egyikük megjegyezte: „Nagyon szeretek sportolni”, egy másikuk pedig a „különböző országok ételeinek fogyasztását” emelte ki.
5. Produktív tevékenységek
A produktív tevékenységek közé tartozott az iskolai kampusz szépítése 16 lámpaoszlop lefestésével, hálás, bátorító üzenetet tartalmazó képeslapok kézbesítése a környéken, valamint 40 élelmiszercsomag és alapvető cikkek szétosztása a rászorulók között. A horvát fiatalok egy csoportja különösen élvezte, hogy élelmiszert oszthatott szét a közeli város lakosságának. De megjegyezték: „Sokkal jobban szeretjük az ételosztást, mint a szórólapozást, mert így közvetlen kapcsolatba kerülhetünk az emberekkel.
Bobo Marceta (a horvát egyházterület elnöke) megosztotta velünk: „Ez a kongresszus elsősorban a horvátországi egyház számára fontos, mert mi egy kis közösség vagyunk ebben az országban, és amikor ilyen nagyszámú fiatalt látunk egy helyen, az személyesen minket, a közösséget is bátorít, új erőt, és azt az érzést adja, hogy egy nagyobb világközösség részei vagyunk”.
Megérte a fáradságot!
Zlatko Musija (az Adriai Unió elnöke) „csodálatosan büszke arra, hogy az egyik első regionális ifjúsági kongresszust Maruševacban tarthatjuk. A legnagyobb örömöt az jelenti számunkra, ha látjuk, hogy a fiatalok valóban boldogok, kommunikálnak egymással, élvezik Isten igéjét, és részt vesznek a kiscsoportokban, a workshopokon és a számos felkínált tevékenységben,” magyarázta.
„És minden a kapcsolatról szól” – folytatta Musija. „Minden ifjúsági kongresszus segít a fiataloknak abban, hogy kapcsolatban maradjanak Istennel és egymással, hogy párbeszédet folytassanak, kérdéseket tegyenek fel, és válaszokat találjanak a valós problémákra és kihívásokra, amelyeket átélnek. Lelki szempontból, egyházi vezetőként arra bátorítjuk őket, hogy Istennel és egymással együtt erősek és rugalmasak maradjanak”.
Együtt maradni és hinni Jézusban
Dragan Grujicic (a Délkelet-európai Unió elnöke) két kulcsfontosságú tanulságot osztott meg a kongresszusról. „Először is, a kongresszus nagyszerű lehetőség volt a SEEUC fiataljai számára, hogy találkozzanak más adventista hívőkkel is a régióból. Ez segített nekik abban, hogy lássák a nagyobb képet, és megerősítette hitüket a helyi gyülekezeti tapasztalataikon túl.
Másodszor pedig megmutatta nekik, hogy az összetartás és a Jézusba vetett hit az út a remény és a beteljesedés megtalálásához az életben.”
A TED fiataloknak szükségük van egymásra
Daniel Duda kifejtette, hogy miért olyan fontos az ifjúsági kongresszus: „Ismerve a fiatalok gondolkodásmódját és dinamikáját, öt év túl hosszú idő egy TED-kongresszus és a következő között. A valóság az, hogy ha öt évet várunk a következő páneurópai konferenciára, akkor sokan már nem lesznek az egyházban”.
„És ahogy az egyik kongresszusi résztvevő által megosztott megjegyzésből is látszik„ – elmélkedett Duda – »a legtöbb TED-fiatal számára a helyi gyülekezeti, sőt az Uniós élmények is “túl kicsik”, és ezek a szintek nem tudnak olyan rendezvényeket létrehozni, amelyek elég vonzóak vagy reprezentatívak ahhoz, hogy bevonzzák a fiatalokat”.
Duda a továbbiakban méltatta az Adriai Unió és a Délkelet-Európai Unió kiváló vezetését a kongresszus megszervezésében: „A kongresszus számos aspektusa lenyűgözött: az a szellem, amelyben a két Unió összefogott, hogy létrehozzák ezt az inspiráló kongresszust, az előadók minősége és Isten dicsőítésének kiválósága”.
[Fotók: David Neal, Vanesa Pizzuto és a Rise Up Ifjúsági Kongresszus médiacsapata].
¹A dicsőítő csapat tagjai: Andrija Kovačević, Jakov Kovačević, Karolina Kovačević, Lana Tesin, Chanel Hadžiefendić, Lidija Đidara, Petar Crnogorac, Filip Stojanović és Davor Bratić.
Cikk forrása: https://ted.adventist.org/news/rise-up-youth-congress-2024