Reményteljes jövő – Van-e még jogosultsága a nyilvános evangelizációknak?
Sebastian Matula „Reményteljes jövő” címmel tartott próféciai tartalmú előadássorozatot a Bp. újpesti gyülekezetben, november 20-29-e között.
A látogatottság nem volt nagy, a testvéreken kívül néhány barátkozó jött el, elsősorban a gyülekezetünk életmódprogramjáról.
Az előadások angolul hangzottak el, Sabastian felesége, Boglárka fordított. A gyülekezetünk online is közvetítette a programot, melyet 25-30 néző követett élőben. Azóta van olyan előadás, amely már több mint négyszáz megtekintést ért el. Keresztségi döntésről egyelőre nem tudunk.
Felvetődik a kérdés: van-e még értelme a nyilvános, hagyományos, evangelizációs előadássorozatoknak?
Kevés a személyes érdeklődő és sokszor az előadás hatására megtérők hamarosan le is morzsolódnak – ezek a legtöbbször elhangzó érvek.
A kérdésre nem tudok tudományosan választ adni, de azt tudom: valamilyen módon hirdetnünk kell az evangéliumot, mindenki, ahogyan tudja. Mi Újpesten most így tudtuk.
Ezen kívül bennünket, tagokat is megerősít abban, hogy az igaz egyházhoz tartozunk, erősíti az adventista identitástudatunkat, és missziómunkára is ösztönöz.
Közel 25 éve tartott hasonló evangelizációs sorozatot Lowell Hargreaves Dunaújvárosban. Nem volt gyülekezet ebben az akkor hagyományosan ateistának tartott városban, így keményebb feltételek mellet zajlott a munka.
A lelkes támogató csapattal házról-házra járva hívogattuk az embereket, volt, aki be is hívott bennünket, hogy imádkozzunk érte. Könyvevangélisták is csatlakoztak hozzánk. Visszaemlékezni is jó érzés, milyen lelkesek voltunk. A sorozat végén többen megkeresztelkedtek és egy kis gyülekezet alakult a városban, ami sajnos több év működés után megszűnt. Több oka is volt, miért alakult így.
Volt a megkereszteltek között egy férfi, aki rendszeresen járt a gyülekezetbe a kisfiával, majd ő is eltűnt a látókörünkből. Több, mint egy évtized eltelt, mire újra hallottam róluk. Visszaköltöztek Svédországba, a kisfiú közben megnőtt, focista akart lenni, de egy baleset más irányba terelte a pályáját. Tragédia is beárnyékolta az életüket. Testvérünk felesége megbetegedett, és a gondos orvosi kezelés ellenére életét vesztette. Ez a szomorú esemény végképp a Jóisten felé terelte a fiút, és elhatározta, hogy lelkész lesz. Elvégezte a teológiai főiskolát és Sebastian Matula ma már Finnország egyik svédül beszélő közösségének lelkésze. Novemberben hazalátogatott feleségével, és megtartották az evangelizációs sorozatot az újpesti gyülekezetben. Az apa, a máig hűséges testvérünk, Matula Péter is elkísérte őket.
Még egy személyes történet: többször látogatunk Írországban egy kis gyülekezetet. Egyik alkalommal odajött hozzám egy ismeretlen testvérnő, és megkérdezte, te vagy Ilona? Csodálkozva bólintottam. Martha volt, aki ebben a gyülekezetben nőtt fel, majd férjhez ment Finnországba, és most annak a gyülekezetnek a tagja, ahol Sebastian a lelkész. Lelkesen mesélt a fiatal lelkészházaspárról. Elmondta, hogy bár nem nagy Finnországban a gyülekezetük, de közvetítik online a prédikációt, és százas nagyságrendben hallgatják tőle az Igét a svéd ajkúak között. Sebastian nagy munkát végez Európának ezen a területén, Bogi pedig hűséges társa a munkában.
Kudarc volt Dunaújvárosban a közel 25 éve tartott hagyományos, nyilvános evangelizáció? Döntse el az olvasó.
Rajki Ilona
Sebatian Matula evangelizációs előadásai jelenleg az alábbi linken érhetők el: https://www.youtube.com/@edenvolgye/streams