Időkapszula
Nyolc évvel ezelőtt, a bővítés alatt álló Zuglói gyülekezet új aljzat betonjába tettünk egy időkapszulát. Mindenki írt bele egy üzenetet, hogy a következő generációk, amennyiben megtalálják, autentikus forrásból ismerjék meg, milyen volt akkor a közösség élete.
Az első időkapszulát 1939-ben, a New York-i világkiállításon helyezték el a föld mélyébe. A 2,3 méter hosszú, korrózióálló ötvözetből készült hengert úgy tervezték, hogy 5000 évig megőrizze tartalmát. A tervek szerint 6939-ban kell majd kinyitni. Belsejében korabeli tárgyakat, mint például újságokat, ruhákat, valamint az akkori mindennapi életet bemutató leírásokat és technológiai eszközöket helyeztek el, hogy a jövő generációi számára megmutassa, hogyan éltek az emberek a 20. században. Az időkapszulát „a civilizáció üzenetének” szánták.
Néhány napja lezárul a 2024-es év. Akár akarjuk, akár nem, minden, amit tettünk és ami történt velünk, egy időkapszulába került. A fentiektől eltérően nem kell ötezer évet várni, hogy olvasni lehessen.
„A mi levelünk ti vagytok, amely be van írva a mi szívünkbe, amelyet ismer és olvas minden ember; mert nyilvánvaló, hogy ti Krisztus levele vagytok…” (2Kor 3:2-3)
Az, ahogyan éltünk, amiben hittünk, és amit cselekedtünk 2024-ben, olvasható üzenet volt a világ számára. Van, amiért hálát adhatunk, van, amiért bűnbánatot tartunk. Van, amiből tanultunk és van, amit szívesen elfelejtenénk. Van, amit Krisztus írt ránk és van, aminek mi vagyunk a szerzői. Az időkapszula lezárul.
2025-re adjon Isten józanságot, hogy vállalni tudjuk a felelősséget mindazért, ami az új kapszulába kerül. Adjon megértést felfogni, hogy az életünk üzenete nem csupán szavakból, hanem tettekből, döntésekből és bevállalt értékrendből áll. Gyermekeink, közösségünk és az utánunk következő generációk ezt fogják „kinyitni” és olvasni. Más szóval, hagyjunk több tintát a Szentléleknek – írja, ihlesse ő a tetteinket, másokért végzett szolgálatunkat!
2025 közelebb visz ahhoz a naphoz, amikor minden időkapszula a felszínre kerül, minden rejtett és érthetetlen összefüggésre fény derül, amikor így köszönthetjük egymást: Boldog (Új) Örökkévalóságot!
Dr. Ősz-Farkas Ernő
Zugló-Pécel körzet lelkésze