A mesterséges intelligencia lehetőségei és kihívásai a misszióban
Mark Finley, az Adventista Laikus Szolgálatok Szervezete részére
A mesterséges intelligencia (AI) új lehetőségeket teremtett a lelkipásztori szolgálat és az evangelizálás számára. Az információk gyorsan összegyűjthetőek és kiértékelhetőek. Az összetett témák kutatása könnyen elérhető. A prédikációk, könyvek és cikkek szinte azonnal lefordíthatóak több nyelvre.
A mesterséges intelligencia akár meg is írhatja prédikációinkat, és egy avatáron keresztül prédikálhat. Jelenleg egy új sorozatot írok Dániel próféciáiról, és elképesztő, naprakész grafikákat készítünk az AI segítségével. A Hope Lives 365 médiacsapatunk szintén az AI-t használja a szombati prédikációim illusztrálására, kiváló eredményekkel. A mesterséges intelligencia figyelemre méltó eszköz lehet az egyházi szolgálatban, ugyanakkor jelentős kihívásai és veszélyei is vannak.
A veszélyek megértése és a kihívások leküzdése
Egyesek számára a mesterséges intelligencia gyors megoldássá válhat a prédikációkészítésben, ahelyett, hogy Isten Igéjének átgondolt, imádságos tanulmányozását végeznék. Etikai aggályok is felmerülnek azzal kapcsolatban, ha valaki a mesterséges intelligenciát szellemi termék előállítására használja, majd eredetiségre hivatkozik. A hitelesség itt létfontosságú.
Az egyik legnagyobb kihívás, amit a mesterséges intelligenciával és minden digitális technológiával kapcsolatban látok, hogy a technológia helyettesítheti a Lélek mozgását és a személyes kapcsolatokat. Előfordulhat, hogy valaki órákat tölt a digitális szolgálatban, és elhanyagolja személyes kapcsolatait. Az ember beleszerethet a potenciális nézőközönségbe, és az emberek helyett a programozásra fog összpontosítani. A digitális média és a mesterséges intelligencia nem veheti át a személyes kapcsolatok helyét. Ezek jelentik a tartalmasabb emberi kapcsolatokhoz vezető utat. Nagyon kevesekről tízezrekre bővítik a befolyási köröd.
Az is lehetséges, hogy a bibliai igazsághoz való hűség a közösségi média trendjeire összpontosítunk. Isten nem arra hívott el minket, hogy trendirányzatokat hozzunk létre, hanem arra, hogy az örökkévaló evangélium hirdetői legyünk, és felkészítsük az embereket az örökkévalóságra. A digitális média eszköz arra, hogy milliókat érjünk el, nem pedig maga a cél. Ez a tanítványság egy csatornája. Isten nem arra hívott el minket, hogy relevánsak, hanem hogy hatékonyak legyünk.
Ahhoz, hogy hatékony legyen a közösségi médiában végzett munka, rendkívül fontos, hogy mindig szem előtt tartsuk a célt. A cél az emberek elérése Isten Igéjének megváltoztathatatlan, ihletett igazságaival. A cél nem a kortárs programozás, hanem a hatékony tanítványság és az evangelizáció. A végső kérdés nem az, hogy hányan néztek meg egy tartalmat, hanem az, hogy hányan váltak Krisztus tanítványává a digitális szolgálat révén. Ha a rendszeres nézők, YouTube-csatornáink előfizetői, nem alakulnak át Isten kegyelme által, és nem válnak Krisztus követőivé, akkor nem vagyunk eredményesek. Nem a Facebook-barátok száma számít igazán, hanem az, hogy hány barátot szerzünk Jézusnak. Az X közösségi média fiókunk elérhet több ezer embert, de ha ezáltal egy emberhez sem jut el az evangélium, akkor kevés valódi változást hoz.
Egy új látásmód új lehetőségeket tár elénk
Nagyon érdekes Ellen White következő kijelentése: „Az igazságot olyan kiemelkedővé fogjuk tenni, hogy aki fut, az is olvashatja. Olyan eszközöket fogunk feltalálni, amelyekkel elérhetjük a szíveket. Az ebben a munkában alkalmazott módszerek némelyike különbözni fog a múltban alkalmazott módszerektől; de senki ne állja el ennek útját kritikáival” (Review and Herald, 1902. szeptember 30.).
Természetesen a digitális technológia használata a „tanítvánnyá tételre” és a világ evangelizálására „más” módszer, mint a múltban használtak. Meggyőződésem, hogy az online módszerek széles skáláján keresztül az igazság „kiemelkedővé” válik.
A digitális technológia lehetőséget nyújt az interneten szörföző, kereső embereknek arra, hogy felfedezzék a bibliai igazság releváns, Krisztus-központú üzeneteit, amelyek megfelelnek legbensőbb szükségleteiknek. Otthonuk magányában névtelenek maradhatnak, miközben mélyebb értelmet és célt keresnek az életükben. Ha az egyház nem foglalja el a digitális teret, és nem ad választ ezeknek a keresőknek, akkor a tér tele lesz istentelen, a dialektikus materializmusra és a világi értékekre összpontosító tartalmakkal.
Sok ember számára az internet nem több, mint az élvezetek tava és a bűn pöcegödre. Kétségtelen, hogy korunk bizonytalansága egy kereső nemzedéket hozott létre, amely válaszokat keres az élet alapvető kérdéseire.
Kereső nemzedék
Az emberek mindenütt azt kérdezik: „Mi történik valójában a világunkban?” Lényük mélyén érzik, hogy a világ nagy bajban van – a világ, amelyet szegénység, éhínség és háború emészt; egy olyan világ, amely betegségben és bánatban vergődik. Bajba jutott bolygónkról, mint a végzet tömjénje, emberek millióinak kiáltása száll fel: „Mit hoz a jövő? Elfeledett porszem vagyunk egy elfeledett galaxis szélén – egy olyan világ, amely nem számít?”
A szekularizmus, az anyagelvűség és az élvezetek hajszolása cserbenhagyta őket. A szívük üres. Mély vágyakozás van bennük valami után, ami kielégíti a lélek legmélyebb szükségleteit. Krisztus tanítványainak volt miért élniük, és volt miért meghalniuk. Az életüket az a mindent felemésztő küldetés fogta el, hogy az embereket Krisztus tanítványává tegyék. Az evangélium hirdetése volt a szenvedélyük. Felismerték, hogy az emberi szív legmélyebb szükséglete Krisztus megismerése. Ha az ő szenvedélyük a mi szenvedélyünk is, akkor minket is az fog felemészteni, hogy elérjük az elveszett embereket. Az lesz a vágyunk, hogy minden lehetséges módszer alkalmazásával tanítványokat szerezzünk Krisztusnak.
Lehetséges küldetés
A lehetetlen küldetés most már lehetséges küldetés. Isten megengedte, hogy e nemzedék legnagyobb elméi kifejlesszék azt a technológiát, amellyel az Ő Igéjét helyileg és globálisan is képesek vagyunk közvetíteni. Az Ő isteni gondviselése által „eljött az idő teljessége”, hogy minden lehetséges eszközzel hirdessük az Ő örök igazságról szóló végidei üzenetét. A lehetőség a miénk. Ragadjuk meg a pillanatot. A digitális ajtó nyitva áll előttünk. Isten kegyelméből kapaszkodjunk bele az előttünk álló jelentős lehetőségekbe.
Az írás eredeti változata az Adventista Laikus Szolgálatok Szervezete 2024. novemberi hírlevelében jelent meg. Az Adventista Laikus Szolgálatok Szervezete egy független nonprofit támogató szervezet, amelyet nem a Hetednapi Adventista Egyház intézménye működtet.