Melyik pohárból szeretnél inni?


Niszán hónap 14. napja van, ami a naptárunk szerint április 12-re esik. Bibliai időkben ez volt az év első hónapja, és ezen a napon kezdődött a páska ünnepe. Jézus is ekkor tartotta az utolsó vacsorát, amely során átalakította a zsidó páska évezredes liturgiáját. Hagyományosan a páska során négy pohárból ittak, amelyek Isten szabadításának négy ígéretét jelképezték.
Ezeket a 2Mózes 6,6-7-ben találjuk, ahol Isten megígérte, hogy megszabadítja Izráelt az egyiptomi rabszolgaságból:
- „Kihozlak titeket…” – Szabadulás Egyiptomból.
- „Megszabadítalak titeket…” – Szabadulás a rabszolgasorsból.
- „Megváltalak titeket…” – A megváltás pohara.
Jézus az első két poharat nem emelte fel az utolsó vacsorán, hanem a kenyér után, rögtön a harmadikhoz nyúlt, amikor ezt mondta: „Ez a pohár az új szövetség az én vérem által” (Lukács 22,20). Nem a fizikai szabadulásra és társadalmi célokra helyezte a hangsúlyt, hanem a mélyebb, lelki megváltásra. Jézus ma is a harmadik poharat kínálja fel nekünk, mert ez az, amire igazán szükségünk van – még ha sokszor az első kettőt tartjuk is fontosabbnak.
- „Magamhoz veszlek titeket népemül…” – A beteljesedés pohara.
Jézus ezt a poharat nem itta meg az utolsó vacsorán. Azt mondta: „Mostantól fogva nem iszom a szőlőtő terméséből mindama napig, míg majd újat iszom veletek Atyám országában” (Máté 26,29). Ez azt jelképezi, hogy a végső beteljesedés még várat magára – akkor jön el, amikor vele leszünk az örökkévalóságban.
Aznap este volt, aki elrohant, mert a kinti világ ígéretét többre tartotta, mint a módosított páska üzenetét. A többiek is úgy érkeztek a vacsorára, hogy az új világrend posztjain marakodtak, mert valójában csak ez érdekelte őket. Mégis, aznap este, az Isten Báránya megérintette nemcsak a poros lábukat, hanem a szívüket is.
Az elő Isten ma is ilyen ünnepre hív – földi céljaink első két poharát soroljuk egy kicsit hátrébb és fogadjuk el a harmadik poharat elsőnek, hogy felébredjen a vágyakozás a negyedik pohár iránt.
Dr. Ősz-Farkas Ernő
lelkész