A Missziós Telepítési Minták Üdvözölt Változásokat és Lehetőségeket Tárnak Fel

Gary Krause, az Adventista Misszió igazgatója, a 2024. október 13-i Éves Tanácson beszámolt a misszionáriusok globális telepítésének statisztikáiról. [Fotó: Tor Tjeransen / Adventist Media Exchange (CC BY 4.0)]

Gary Krause, az Adventista Misszió igazgatója új hangsúlyt fektet a frontvonalban végzett munkára.

„Nemrégiben a marylandi Montgomery megyét az Egyesült Államok vallásilag legváltozatosabb megyéjének nyilvánították” – mondta Gary Krause, az Adventista Misszió igazgatója október 13-án. A Hetednapi Adventista Egyház 2024-es éves tanácskozásán az Generál Konferencia Végrehajtó Bizottságának (EXCOM) tagjai előtt felszólalva Krause emlékeztette az egyházi vezetőket, hogy a Hetednapi Adventisták Generál Konferenciája – az éves találkozó helyszíne Silver Springben – Montgomery megye határain belül található.

„Itt vagyunk… egy hagyományosan keresztény országban” – mondta Krause. „De kérlek benneteket, vegyétek figyelembe, hogy ettől az épülettől körülbelül 20 perces autóútra legalább 10 hindu vagy dzsain templomot találhattok… és legalább 13 mecsetet és iszlám közösségi központot. Sőt, itt, az út mentén egy nemzetközi muszlim tévéállomás is található.”

A kényszerű kitelepítések, az önkéntes nemzetek közötti migráció és a vidéki területekről a városokba irányuló belső migráció miatt az etnikai és vallási sokszínűség sok helyen jelentősen megnőtt – magyarázta Krause.

A küldetés újragondolásának, a Mission Refocusnak az indoklása

Krause szerint a jelenlegi helyzet indokolja a misszió újragondolását a Mission Refocus projekt keretében, amely az adventista egyháznak ma a 10/40-es ablakban (a világ azon régiójában, ahol a legtöbb ember él, de ahol a keresztények kisebbségben vannak), a posztkeresztény ablakban és a városi ablakban küldetése. Szinte minden egyházi régióra hatással vannak ezek az ablakok valamilyen mértékben, mondta.

Ezek nem csak kihívásokat jelentenek, de egyben missziós lehetőségeket is az újragondolásra, mondta Krause. Megosztott néhány adatot a frontvonalbeli misszionáriusokról, köztük 2500 globális missziós úttörőről, 79 úgynevezett „sátorozóról” a 10/40-es ablakban, és 774 adventista önkéntesről az Adventista Önkéntes Szolgálatban.

Mégis sokkal többet lehetne tenni, mondta Krause. Példaként említette, hogy a VividFaith egyházi ügyintéző szervezetet, amely világszerte összekapcsolja a leendő önkénteseket az önkéntes állásokkal, és amely több mint 17 000 érdeklődőt, de kevesebb mint 800 önkéntest tart nyilván. „Micsoda 800 a 17 000-hez képest” – mondta Krause. „El tudják képzelni azt az energiát, a fiatalságot, a kreativitást, amit ez a több mint 17 000-es szám képvisel? Képzeljék el, milyen változást tudnának elérni, ha szolgálatra szabadítanák fel őket! Micsoda különbséget jelenthetnének a gyülekezetek, iskolák, közösségek, evangelizációs programok, egészségügyi kezdeményezések, küszködő szervezetek számára azokban a régiókban, ahonnan érkeztetek. De valamilyen okból kifolyólag nem használjuk ki a fiatal, lelkes, készséges tehetségek aranybányáját” – panaszolta Krause.

Gary Krause, az Generál Konferencia Adventista Missziójának vezetője a jelenlegi és jövőbeli adventista önkéntesek kilátásairól beszél.

Földrajzi eltolódás

Miközben a világegyház divíziói úgy igazítják költségvetésüket, hogy több pénzt rendeljenek a frontvonalbeli misszionáriusok számára, a világegyház feldolgozza a legnagyobb kihívások kezelésére hajlandó misszionáriusok neveit. Van olyan régió, amely más régiót is beveon a segítségbe. „Nyolc szponzoráló divízió és unió 10 másik divízióban és unióban finanszíroz misszionáriusokat és missziós kezdeményezéseket” – számolt be Krause.

Azt is kifejtette, hogy több mint 100 éven át az Észak-Amerikai Divízió hordozta az egyház világmisszióját a vállán. „És továbbra is a világegyház missziójának erőműve” – mondta Krause. „De nagyrészt az ő erőfeszítéseinek köszönhetően a világegyház többi része is egyre inkább felnő a missziós kihíváshoz. Egy képlékeny, mozgó, állandóan változó világban a határok lebomlanak. De egyházként továbbra is egységesek maradunk küldetésünkben”.

A Dél-Amerikai Divízió példája

Krause megosztotta, hogyan magyarázza a Dél-Amerikai Divízió (SAD) ezt a változást a területén belül. „A múltban a kérdéseink a következők voltak: Ki jönne, és hogyan tudna segíteni nekünk?”. Edward Heidinger, a SAD titkára elmondta Krause-nak. „Sok misszionáriust és erőforrást küldtek a földünkre, és most aratjuk ezeknek az áldozatos erőfeszítéseknek a gyümölcsét” – magyarázta Heidinger. „Következésképpen a kérdéseink most a következők: Hogyan tudnánk most mi segíteni? Ki fog menni?”

Heidinger megosztotta, hogy a közelmúltban az SAD meghívta más területek vezetőit, hogy segítsenek kiválasztani további 24 misszionáriuscsaládot, akik az SAD finanszírozásában részesülnek, és a Mission Refocushoz való hozzájárulásuk részeként kiküldésre kerülnek. „Más divíziók és uniók is megragadták ezt a látást, és már 12 divízió és unió kötelezte el magát, hogy 293 misszionáriust és 4135 önkéntest küld ki a következő öt évben” – mondta Krause.

A posztkeresztény ablakban

A Mission Refocus egyik első misszionáriusa Robert Folkenberg III lesz, aki novemberben feleségével és fiatal lányaival Kanadából Dániába költözik, hogy a világi, kereszténység utáni ablakban a gyülekezetalapításra összpontosítson.

Az elmúlt négy és fél évben Folkenberg gyülekezetplántáló volt a brit kolumbiai Squamishban, egy olyan közösségben, amely a szekularizmus magas szintjéről ismert. „Amikor odaköltöztünk, nem volt ott gyülekezet” – mondta egy videóüzenetben. „Nehéz, de hihetetlenül hálás kihívás volt az utolsó éveket azzal tölteni, hogy egy új gyülekezetbe tehettem erőmet és időmet, amelynek hála immár van ott egy új gyülekezet.”

Folkenberg kifejtette, hogy ezen tapasztalatok révén ő és családja „nagyon szenvedélyessé váltak a gyülekezetalapítás lehetősége és ereje iránt”. Most Isten segítségével arra számítanak, hogy megismétlik ezt a tapasztalatot a posztkeresztény Koppenhágában. „A gyülekezetplántálás lehetőséget ad arra, hogy olyan emberekkel is kapcsolatba kerüljünk, akik egyébként soha nem jönnének el egy gyülekezetbe” – mondta. „Köszönjük, hogy támogatjátok a hozzánk hasonló misszionáriusokat.”

Robert Folkenberg III, aki nemrégiben alapította meg az első hetednapi adventista gyülekezetet a kanadai Squamishban (Brit Columbia), megosztja családja döntését, hogy a dániai Koppenhágába küldték őket misszionáriusnak.

Adventista tagok népességre vetítve

Krause azzal zárta beszámolóját, hogy 27 olyan ország van, ahol minden 20 lakosra legalább egy adventista jut, de Zambia és Ruanda kivételével a legtöbbjük szigetország. Több mint egymillió megkeresztelt taggal Kenya is azon országok közé tartozik, ahol az adventista egyház erős, akárcsak a Fülöp-szigetek (közel 1,5 millió megkeresztelt tag), Zambia (1,4 millió megkeresztelt tag) és Brazília (1,8 millió megkeresztelt tag).

Krause szerint azonban továbbra is vannak kihívások, mivel hat olyan ország van, ahol nincs adventista jelenlét: Irán, Észak-Korea, Afganisztán, Szíria, Jemen és Szomália. Ezek közel 230 millió embert tesznek ki, „ami a Hetednapi Adventista Egyház tagságának tízszerese”.

Ennek a tudatosságnak kell megalapoznia, hogy az adventista egyház egyházi vezetői hogyan navigálják a Mission Refocus jövőjét, mondta Krause.

Cikk írója: Marcos Paseggi

Cikk forrása: https://adventist.news/news/missionary-deployment-patterns-unveil-welcomed-changes-possibilitie