Jézusról tudományosan Keszthelyen

A Hévízi Gyülekezet már egy ideje gondolkodott azon, hogyan lehetne megszólítani azokat az embereket, akik mindent a tudomány oldaláról szeretnek megközelíteni. De hogyan tegyük a tudomány középpontjába Jézust, Megváltónkat? Mivel az emberek észrevehetően jobban foglalkoznak Istennel a vallási ünnepek közeledtével, ezt kihasználva a húsvét, Jézusunk kereszthalála és feltámadása emlékünnepe előtti  időszakra kértük fel dr. Gürtler Kata régészt, hogy egy három alkalomból álló előadás-sorozatot tartson meg ebben a témakörben. Mindannyian nagyon vártuk, hogyan lehet a régészet és a történetírás eszközeivel bebizonyítani, hogy a Bibliában leírt események valósak.

A régésznő szerint az evangéliumok és a történeti régészeti források mindenben egyeznek. Ő maga teológiát végzett régész, és elsősorban az Ószövetséget kutatja, szentföldi ásatásokon is dolgozik, ahol a filiszteus kultúra egyik városállamát ássák. Jézus életéhez kapcsolódóan azt állítja: a régészeti leletek alátámasztják az evangéliumok tartalmát. Hiszen folyamatosan ássák Jeruzsálemet, ahonnan Jézus utolsó hetének valós helyszínei kerülnek elő. Már tudják, hol mondta ki Pilátus az ítéletet, hol vetett véget életének Júdás, és a via dolorosa helye is pontosodott.

Jézus mint történeti ember biztosan létezett, erre utalnak a régészeti bizonyítékok és a történeti források. Azt hiszem ez a válasz a fent feltett kérdésemre. Nekem ugyan soha nem volt kérdés Krisztus léte, de örülök, hogy a tudományban annyira bízó emberek is megkaphatták ehhez a bizonyítékokat.

P. T.